Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir kelime YouTuber. Peki YouTuber ne demek?

Daha önce YouTube ile ilgili haberler yapmıştık. İsterseniz arama kutucuğuna YouTube yazarak o yazılarımıza da ulaşabilirsiniz.

YouTube özellikle son 3 yıldan beri inanılmaz bir büyüme kaydetti. Gerek yeni içerikler gerekse yeni üreticiler ile birlikte oldukça büyüdü. Öyleki hobi olarak yaptığınız bir şeyi sizin mesleğiniz haline bile getirdi. Aslında tüm bu bir süreç. Biz de şimdi herşeye en başından başlıyoruz.

YouTuber Ne Demek?

Başlığımızdaki soruya dönelim. YouTuber, anlayacağınız üzere Türkçe kökenli bir kelime değil. Zaten Türk Dil Kurumu da kelime anlamı ile ilgili bir açıklama henüz yapmış değil. Ancak bu bir ihtiyaç halini alabilir. Göreceğiz. YouTuber kelimesi İngilizce kökenli olup YouTuber yayıncısı anlamına gelmektedir. Kısacası  YouTube için içerik üreten kimse diyebiliriz. Hobi olarak başladıkları YouTube‘u meslek edindiklerini görüyoruz. Peki bu nasıl oluyor? Şöyleki, bahsettiğimiz YouTuberlar ürettikleri içerikleri kanallarına yüklüyorlar. İzleyicilerin beğenisini çeken YouTube kanalları yüksek izlenme rakamları ve abone sayısına ulaşıyor. Sonucunda YouTube da sizi ödüllendiriyor. Burada en önemli nokta ise özgün içerikler üretmek. Çalıntı yapmamak veya telif hakkı ihlalinde bulunmamak. Telif hakkı ihlali YouTube tarafından çok sıkı takip edilen ve denetlenen bir durum. Telif hakkını ihlal etmenin en kolay yolu ise videonuzda ünlü bir müziği kullanmanız. Eğer telif hakkını ihlal etmek istemiyorsanız ve bu işten para kazanmak istiyorsanız YouTube Telifsiz Müzikleri denemelisiniz. Telif hakkı ihlali nedeniyle, yüksek izlenme rakamlarına ulaşmış olsanız dahi YouTube’dan bir ödeme alamazsınız. Ayrıca YouTube size bir dava da açabilir hazırlıklı olun.

Önceleri oyun ve teknoloji içerikleri üreterek YouTube aleminde varolan YouTuberlar, artık vloglar, challengelar, kısa filmler vb. birçok içerik üreterek bu mecrada iş yapmaktalar.

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTuberlar, aktif hale getirdikleri Adsense hesabı yoluyla videolarına aldıkları reklamların gelirini elde etmiş oluyorlar. İster tıklama başına, isterse gösterim başına belli bir ücret almaktalar.

Burada abone sayınız, izlenme sayınız vb. birçok etmen var. Ancak henüz bu işin başındaysanız öncelikle kanalınızın izleyici kitlesini ve abone sayısını iyi bir hale getirin. Aksi takdirde Google, kanalınızı reklam verecek kadar değerli bulmayabilir.

Türkiye’de 1 Milyon Aboneyi Geçen Youtube Kanalları

Türkiye‘de yaklaşık 20 adet kanal var ki abone sayısı 1 milyonu geçmiş olsun. Bunların biri müzik kanalı, bir kısmı oyun kanalı, bir kısmı kişisel kanallar, bir kısmı ünlülerin kanalları diyebiliriz. YouTube ile ilgili iseniz az çok tanıdık gelecektir. Ayrıntılı incelemek isterseniz;

 

 


Bir Yorumda Bulun