Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda MAC adresi nasıl öğrenilir? Mac adresi nedir? İşte tüm sorularınızın cevabı…

Birçoğumuz duymuştur “MAC adresi” ifadesini ve aynı şekilde birçoğumuz da bilmiyordur MAC adresini. Bugün sizler için; “MAC nedir?”, “MAC adresine nereden ve nasıl bakılır?” gibi soruları yanıtlayacağım.

MAC Nedir?

Açılımı Media Access Control olan MAC‘in dilimizdeki karşılığı “Ortam Erişim Yönetimi”dir. MAC, fiziksel ağlarınıza tanımlanmış 48 bit‘lik numaradır. MAC adresini fiziksel ağınızın kimliği olarak düşünebilirsiniz. Çünkü aynı MAC adresini birden fazla ağda fiziksel ağa tanımlanmış bir şekilde göremezsiniz. Her fiziksel ağın kendine ait bir MAC adresi bulunur. Ayrıca “bilgisayarın MAC adresi” terimi yerine “ethernetin MAC adresi” terimini kullanmak daha doğru olur. Çünkü MAC adresleri ethernet kartına kodlanmıştır.

MAC Adresleri Ne İşe Yarar?

MAC adresinin açılımını yukarıda belirtmiştim. Dediğim gibi MAC adresi bir cihazının fiziksel ağ kimliğidir. MAC adresinin, ağ bağlantıları üzerindeki adımızı temsil ettiğini söyleyebiliriz. Ağ içi bağlantı ve haberleşme MAC adresleri sayesinde gerçekleşir. Bağlı olduğunuz ağ içerisinde iletişim kurmak istemediğiniz MAC adreslerini engelleyebilirsiniz. Özellikle internet kullanıcıları modemlerinde uyguladıkları bu yöntemle kendi cihazları dışındaki hiçbir cihazın kendi ağlarına bağlanmalarına izin vermez.

MAC Adresi Nasıl Öğrenilir?

  • Öncelikle “Başlat” menüsüne gelin ve “Arama” bölümüne cmd yazın.
  • “cmd” komut penceresini açın.
  • Açılan “cmd” komut penceresine “ipconfig /all” yazın.
  • Karşınıza birçok bilgi dökülecektir. Dökülen bilgilerin üst bölümlerinde yer alan “Fiziksel Adres”in karşısında xx:xx:xx:xx:xx:xx şeklinde sıralanmış kod MAC adresinizi göstermektedir.

Bir Yorumda Bulun