Çoğu kişi tarafından merak edilen “VPN nedir, nasıl çalışır, güvenilir midir, nelere dikkat edilmelidir?” sorularının cevabını bu konuda bulabilirsiniz.

VPN Nedir?

VPN, Virtual Private Network ( Sanal Özel Ağ ) teriminin kısaltılmışıdır ve internet üzerine kurulu olan bilgisayarlardan oluşmaktadır. VPN; kullanıcıyı bulunmadığı bir yerdeki fiziksel ağa uzaktan bağlamaya yardımcı olmaktadır. İlk olarak dünya çapındaki büyük firmaların ofisleri arasında ortak bir ağ üzerinden haberleşebilmesi için doğan bu sistem, günümüzde daha çok internet sansürlerini aşmak için kullanılmaktadır. Bilindiği üzere değiştirilen dns adresleri artık pek fayda etmiyor.

VPN Nasıl Çalışır?

Birçok protokol ve teknoloji kullansa da basit olarak anlatmak gerekirse VPN, bilgisayarınız ile bağlı bulunduğunuz ağa şifreli ( kriptolanmış ) bir veri yolu ( tünel ) oluşturur. Bu veri yolu içerisinden yollanan veriler şifrelenmiş olduğu için dışarıdaki bir kullanıcı tarafından görüntülenemez, sadece o veri yolu üzerinden herhangi bir verinin aktığı bilgisi görüntülenebilir. Çalışma prensibini basit bir örnek ile anlatacak olursak;

 • İstanbul’da yaşayan Ali Velioğlu ( tamamiyle hayali bir karakterdir ), Londra’da hizmet veren bir VPN sağlayıcısı satın alır.
 • Ali, Türkiye’de yasaklı olan X sitesine bağlanmak istemektedir. Bunun için satın aldığı VPN sağlayıcısına kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapar.
 • Giriş yaptığı andan itibaren Ali, internetteki tüm etkileşimini İstanbul üzerinden değil, bağlı bulunduğu Londra üzerinden gerçekleştirmektedir.
 • VPN bilgisayarı, Ali’nin girmek istediği X sitesinden istediği içeriği talep eder.
 • X sitesi Ali’yi artık Londralı bir kullanıcı olduğunu sandığı için bu talebi kabul eder ve istediği içerikleri yollar. ( Şayet Ali VPN kullanmasaydı, bu içerikleri İstanbul’dan talep edecek; X sitesi de İstanbul yani Türkiye’de yasaklı olmasından dolayı bu talebe olumsuz dönüş yapacak ve içerikleri yollamayacaktı. )
 • X sitesinden gelen içerik, VPN bilgisayarı tarafından İstanbul’daki bilgisayara şifrelenerek yollanır.
 • Tüm veri akışlarını kontrol eden devlet, Ali’nin sadece Londra’daki bir bilgisayar ile bağlantı sağlayıp şifreli verilerin alışveriş yapıldığını görür, fakat Ali’nin Londra üzerinden yasaklı X sitesine giriş yaptığını görmediği için de sansür uygulayamaz.
 VPN Çalışma Prensibi
VPN Çalışma Prensibi

VPN Kullanım Alanları Nelerdir?

Günümüzde temel olarak üç çeşit VPN kullanım alanı bulunmaktadır.

Bunlardan ilki, yukarıdaki örnekte de anlattığımız fiziksel olarak bağlı olmadığınız ağlara veya sistemlere bağlanmadır. VPN sayesinde kendinizi orada gibi gösterip, oradaymış gibi işlem yapabilirsiniz. Seyahattaki bir kişinin okul veya iş ağına bağlanması veya sansürlü sitelere girmesi gibi.

İkinci kullanım alanı ise, kamuya açık yerlerdeki şifreli veya şifresiz kablosuz ağlara bağlanma sonucu çıkan güvenlik zafiyetinin önüne geçilmesi için kullanılması durumudur. Şayet herhangi bir şifreleme yöntemleri ile verilerinizi korumuyor iseniz, şifreli ağlarda o ağa bağlı bulunan bilgisayar tarafından; şifresiz ağlarda iseniz herhangi bir bilgisayar tarafından verileriniz çeşitli sosyal mühendislik teknikleri ile koklanabilir ( sniffing ), yani verileriniz toplanıp analiz edilebilir. VPN kullanımı şifreli bir veri yolu oluşturduğu için bu tür kamuya açık yerlerde verilerinizi güvence altına alabilirsiniz.

Üçüncü kullanım alanı ise genelde oyuncuları ilgilendiren bir kullanımdır. Online oyunlarda ping ( sunucu cevap süresi ) çoğu oyuncunun veryansın ettiği bir sıkıntıdır. Bu sıkıntının önüne geçilmesi için de VPN, oyun verilerini oyun sunucusuna en yakın olacak rotayı çizmek için noktadan noktaya sektirme diye tabir edilen yöntemi kullanır. Böylece daha düşük ping ile online oyunlardan daha fazla zevk alınmasını sağlar.

VPN Güvenli mi?

image-hero-privacy

Şu zamana kadar VPN’in sürekli verileri şifreleyip güvenli olduğundan bahsettik. Ama bakalım VPN ne kadar güvenilir?

Çoğu ücretli VPN sağlayıcısı, çeşitli protokol ve algoritmalarla sizin verilerinizi şifreler ve bu şifrelemenin zorluğuna göre de sizden talep ettiği ücret değişir. Tabi sadece VPN kullanmak sizin verilerinizin güvenliğini sağlamaz, ayrıca doğru ağ protokolleri kullanan VPN sağlayıcılarını tercih etmeniz gerekmektedir.

Örnek vermek gerekirse; Quenn Mary Üniversitesi’nin Avrupa’da popüler olan 14 VPN sağlayıcısının üzerinde yaptığı araştırmada, VPN kullanılarak aktarılan verilerin %20’si sızdırılıyor. Bu sızdırmadaki en önemli faktör, VPN sağlayıcıların %60’ının IPV6 protokolü yerine IPV4 protokolünü tercih etmesinden kaynaklanıyor. HTTPS internet sitelerinin bu sızıntılardan fazla etkilenmediği de bu araştırmadan çıkan başka bir sonuç.

Hep ücretli VPN sağlayıcılarından bahsettik, peki ücretsiz VPN sağlayıcıları ne kadar güvenli? Aslında ücretsiz VPN sağlayıcılarının çoğu sizi sadece bağlı olmadığınız bir ağa bağlayarak yasaklı sitelere giriş yapabilmenizi sağlıyor, verilerinizin şifrelenmesi üzerinde fazla bir etkisi olmuyor. Bu nedenden dolayı, ücretsiz VPN üzerinden kişisel bir hesabınıza girerken bir daha düşünmenizi tavsiye ederiz, çünkü bu verilerin ele geçirilmesini engelleyecek herhangi bir caydırıcı tedbir bulunmamakta.

VPN ile Hayalet Olabilir miyim?

Bazı kullanıcılar çeşitli nedenlerden dolayı kendilerini gizli tutmak ve bu nedenden dolayı VPN kullanmak isteyebilir. Fakat VPN sağlayıcıları, sizin hayalet olmanıza izin vermeyecek kayıt sistemleri kullanmaktadır. Birçok VPN sağlayıcısı çeşitli hizmetlerine göre bu kayıt sistemlerini değiştirebiliyor, kimisi sattığı pakette kayıt bilgisinin hiç tutulmadığını vaat edebiliyor. Fakat hazır VPN sağlayıcıları kişisel güvenlik ve şirketlerin gizli prosedürleri gereği kayıt tutmaya mecbur bırakılabiliyorlar. Bu konuya dair en sıcak örnek, Sony firmasının hacklenmesi ve çeşitli filmlerden oyuncuların maaşlarına kadar çoğu bilginin sızdırılmasıdır. Sony’ye bu saldırıyı düzenleyen hacker grubundan bir kısmı, saldırı sırasında HMA isimli VPN sağlayıcısının kayıt tutmama vaadine güvenmiş ve kendilerini buradan diğer ağlara bağlamıştır. Bu olay sonrası bu hackerlar, HMA tarafından direkt açık edilmiş ve yakalanmaları sağlamıştır. Buradan da anlaşılacağı üzere VPN, sizleri görünmez yapmaz; sadece işinizi daha güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olur. Ücretsiz VPN’lerde ise sürekli olarak kayıt tutulduğunu söylememize gerek yoktur herhalde.

 VPN Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • VPN Bağlantı Hızı ( İnternet hızınız ne kadar yüksek olursa olsun, VPN üzerinden bağlantı kurarken asıl önemli olan VPN hızınızdır )
 • Veri akışınızla ilgili bilgilerin kayıt altına alınıp alınmadığı
 • OpenVPN ve şifreleme sistemleri
 • P2P torrent desteği sağlayıp sağlamadığı
 • Ortak ya da değişken IP kullanıp kullanmaması
 • Tek hesapla kaç farklı cihazdan giriş yapılabildiği ( Bilgisayar, tablet veya cep telefonu )
 • VPN sağlayıcısının konumları ( VPN sağlayıcısının konumu sizin kullanım amacınıza göre seçilmelidir, şayet girmek istediğiniz yasaklı site VPN sağlayıcısının bulunduğu yerde de yasaksa bu siteye giriş yapamayacaksınızdır )
 • Para iadesi

Sonuç olarak ücretli VPN sağlayıcıları sizlere verilerinizin güvenli olarak şifrelenmesini ve diğer ağlara bağlanmanızı sağlar, ayrıca bilgilerinizin kayıt altına alınmamasını güvence eder ( koşullara ve devletin güvenlik protokollerine bağlı olarak ); fakat ücretsiz VPN sağlayıcıları sadece sizin diğer ağlara bağlanmanızı sağlar, herhangi bir şifreleme ve kayıt tutmama güvencesi vermez.


Bir Yorumda Bulun