Akıllı telefonlar sayesinde teknolojinin huzurlu kollarında bir ömür geçiriyoruz. Ancak son zamanlarda yaşananlar endişe duymamıza sebep olmakta.

Gelişen teknoloji ile birlikte herşey artık minimize edilmiş durumda. Eskinin büyük, heybetli araç gereçleri artık herkesin cebine sığabilecek kadar küçük. Bu gelişmeye ayak uyduranlar arasında telefonlar ve bataryaları da var.

32kcvkcotkhaqirvjgzjoji4ermtr3ul

 

Bataryalar kimyasal enerjiyi depolayan bir aygıttır. Yıllar önce bunu Nikel-Kadmiyum bataryalar sağlardı. Şimdi ise durum farklı. Şimdi çoğu araç gereçte kullanılan bataryalar Lityum-İyon bataryalardır. Bunların özelliği yüksek yoğunluğa sahip olmalarıdır.

Son yıllarda yaşanan ve gelişen teknoloji ile çelişen patlamalar, telefon kullananları bazı efsanelere inanmaya yöneltti.

microsoft-tasinabilir-batarya

“Telefon şarj olurken konuşma/oynama/mesajlaşma patlar.” bunlardan ilki. Bu tamamen yanıltmadır. Zira bu telefonlar ve bataryalar satışa çıkmadan önce binlerce kez test edilmekte.

“Telefonu gece boyunca şarjda tutma.” diğer bir asılsız iddiadır. Çünkü telefonunuzu şarja taktıktan sonra bataryanız telefonunuz dolana kadar çalışır. Şarjınız dolduğu zaman elektrik akımı durur ve telefonunuz gereksiz bir akıma maruz kalmaz.

“Telefonu şarj etmeden önce tamamen bitmesini bekle.” Bu tarz bir kullanım eski nesil nikel bataryalardan kalma bir alışkanlıktır. Yeni nesil Lityum-İyon bataryalar ise %15-%20 şarj uyarısı görülmeden önce şarj edilecek şekilde tasarlanır.

“Telefonu Usb’den şarj etme, pil ömrü kısalır.” Aksine duvardan aldığınız amperden daha az bir amperle telefonunuz şarj olur. Biraz yavaş şarj olması bir dezavantajdır ancak alınan akım duvara göre bataryanızın yapısını daha az aşındırır.

fatal-phone-accidents-iphone-fire-1500x991-728x728

Telefonların Patlamasındaki Etken Ne?

Yukarıda bahsettiğimiz birkaç efsaneden sonra telefonlarınızı en çok etkileyen etkene gelelim. Sıcaklık… Yapıları gereği kendi kendine ısınan Lityum-İyon bataryalar ek bir ısıya maruz kaldıkları takdirde patlamaya elverişli ortam yaratılmış olur. Çok düşük sıcaklıklarda da telefonunuzun şarjı erkenden bitebilir. Dolayısıyla siz siz olun hiçbir efsaneye kulak asmayın ve telefonunuzu oda sıcaklığında tutun.

ucakta-iphone-6-patladi

Patlayan Note 7 Hakkında

Samsung UK, patlayan Note 7 için “Yaptığımız araştırmalar göre sorunun batarya hücrelerinden kaynaklandığını öğrendik. Anot ve katotların en nadir üretim hatalarından biri sebebiyle etkileşime girmesi ve bu sebeple bataryada oluşan aşırı ısınma bu tarz sorunlara sebep olduğunu farkettik.” dedi.

Anlaşılacağı üzere bizim tespitlerimiz de Samsung yetkilileri tarafından doğrulanmıştır. Telefonunuzun patlamaması için sıcaktan uzak tutmanızı tavsiye ederiz.

patlayan-galaxy-note-7-gorunumunde-iphone-7-kilifi

iPhone’unuzu Patlayan Galaxy Note 7’ye Çevirin!

Galaxy Note 7’lerin art arda patlaması Samsung’a büyük bir şok etkisi yaratmıştı. Şimdi ise patlayan Galaxy Note 7’ler ölümsüzleşiyor. Galaxy Note 7’lerin patlaması gerek normal…

 


Bir Yorumda Bulun