Hyundai‘nin yeni gözdesine merhaba deyin. İşte çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri.

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, ailesine yeni bir üye dahil etti. i30 Hatchback ile sınıfında başarılı işlere imza atan Hyundai, yatırımlarını i30 üzerinden yapmaya devam ediyor. Daha önce spor bir versiyonu olan i30N modelini tanıtan Hyundai özellikle Renault Megane RS, Ford Focus ST gibi rakipleri ile aynı potaya girmişti. Şimdiki yeni modelde ise sınıfının ilkine imza atıyor.

C segmentinde Fastback‘in öncüsü olan Hyundai, i30 Fastback‘i tanıttı. Peki nedir bu fastback? Fastback aslında bakacak olursak sedan, hatchback, coupe ve liftback kasa tiplerinin bir sentezi. Ne sedanlar gibi arka çıkıntıya sahip, ne hatchbackler gibi kısalığa sahip. Arkaya doğru uzayan ve alçalan tavan coupe formu kazandırsa da araç 5 kapılı olduğu için coupe de diyemeyiz. Bu nedenle bu modellere Fastback adını vermekteyiz. Aslında Fastback modeller günümüze ait kasa tipleri değil. 1970’lere kadar bu tipte otomobiller yollardaydı. 70’lerden sonra ise yavaş yavaş silinmeye başladılar.

2018 Hyundai i30 Fastback

i30 Fastback‘e gelecek olursak aracın ön yüzü standart i30’dan ufak farklarla ayrılmakta. Bu farklılıklar sis farlarının, ön tamponun ve ön ızgaranın yapısında bulunmakta. Dikkatli gözlerden kaçmayacaktır.  4.455 milimetrelik uzunluğuyla standart i30’dan 10 cm daha uzun. Ancak bu uzunluk araç içine yansımış değil. Zira ön ve arka tekerlekler arasındaki mesafe aynı. İç mekanda da büyük farklılıklar söz konusu değilken, asıl değişkenlik gösteren kısım aracın profili ve arka kısmı.

Uzayan ve alçalan tavan çizgisi araca coupe formu verirken, arka camla beraber açılan bagaj kapağında yer alan spoiler araca sportiflik katmış durumda. Araç ikisi benzinli ikisi dizel olmak üzere 4 farklı motorla piyasaya çıkacak. 1.0 lt benzinli motor 120 HP, 1.4 lt benzinli motor 140 HP, 1.6 lt dizel motor 110 HP ve 1.6 lt dizel motor 136 HP gücünde olacak motorlar gereken gücü sağlamakta.

2018 Hyundai i30 Fastback

Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Yeni i30 Fastback‘in 2018 yılı başlarından itibaren Avrupa’da satışa çıkması beklenmekte. Türkiye’ye gelip gelmeyeceği henüz netlik kazanmış değil. Bu konu biraz da otomobilin fiyatı ile alakalı olabilir. Malum ülkemizde otomobil fiyatları oldukça yüksek rakamlara ulaşmış durumda. Muhtemelen müşterilerin ilgisine yönelik olarak gelip gelmeyeceği ileriki günlerde netlik kazanacaktır.

Fiyatı Ne Kadar?

Fiyat konusunda henüz kesin bir rakam söz konusu değil. Türkiye’ye geleceği de belli olmayan i30 Fastback‘in, standart i30’dan farklı rakamlara satışa sunulması beklenmiyor. Hyundai’den bu konuda yapılmış bir açıklama mevcut değil.


Bir Yorumda Bulun