Elon Musk’ın SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation) yani Uzay Keşif Teknolojileri isimli şirketine bir bakış.

SpaceX, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Hawthorne şehrinde 2002 yılında kurulmuştur. Temel olarak uzay taşımacılığı konusunda faaliyet gösteren özel bir şirket.

PayPal’ın kurucu ortaklarından olan Elon Musk tarafından kuruldu. Elon Musk bu şirketi kurarken hayal gücünün sınırlarını zorladı. Öyleki Mars’a yolculuk yapma hedefiyle bu yola koyuldu.

Falcon 9 ve Falcon Heavy roketlerinin yanında Dragon isimli roketi ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme taşımakta. Bu anlamda NASA ile de işbirliği içinde bulunan SpaceX, ticari kargo vazifesi görmekte diyebiliriz. Ancak gördüğünüz gibi bu kargo bildiklerinizden çok farklı çalışmakta.

Sadece malzeme değil, astronotları taşıması için de NASA ile Ticari Mürettebat Sözleşmesi imzaladı. Tam tamına 2.6 Milyar Dolar karşılığında imzalanan anlaşmayla SpaceX astronot da taşıyacak.

Halen daha geliştirilmekte olan Falcon Heavy roketinin Dünya’nın en güçlü roketi olacağını da belirtelim.

Geçtiğimiz hafta içinde Türkiye’ye bir ziyarette bulunan Elon Musk, bu ziyaretiyle heyecan uyandırdı. Zira onu ve çalışmalarını takip eden birisi Elon Musk‘ın ne denli zekaya, kabiliyete ve sermayeye sahip olduğunu bilecektir. Türkiye’ye geliş sebebi ile ilgili net bir görüş olmasa da genel fikir Türksat uydularının fırlatılması ile ilgili bir görüşme gerçekleştiği yönünde. Bu iddaanın doğruluğu ise önümüzdeki günlerde atılan adımlar ile netlik kazanacak.

SpaceX‘in çalışmalarını daha detaylı incelemek isterseniz SpaceX‘in resmi YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

www.spacex.com


Bir Yorumda Bulun