dabuluve.com

Çok fazla değil bundan 10 yıl önce alışveriş dediğiniz zaman aklımıza AVM veya ÇARŞI gelirdi.

Peki şuan neden BİLGİSAYAR ve CEP TELEFONU geliyor? Buyurun birlikte bakalım.

1970’li yıllarda biz hatırlamasak bile büyüklerimizin sıkça uğradıkları belki de günümüz AVM’lerinin atası diyebileceğimiz çok az yer vardı. Bunların en başında İŞHAN’ları ve Manifaturacılar gelirdi. Zaman ve teknolojik gelişmeler tabiri caizse insanlarında alışkanlıklarını etkiledi. Bu etki elbette Alışveriş hayatımıza da yansıdı. Bir zamanların İŞHAN’ı konsepti kendini AVM denilen ve neredeyse içinde her türden mağazayı barındıran döner kapılarından girdiğimiz sıcak ama insanın aklını alan yapılara bıraktı. Peki insanoğlu AVM’ler ile yetindi mi? Elbette hayır!

2000’li yılların başlarında WEB üzerinden bir çok işimizi halletmeye başladık. Faturalarımızı ödemeye, bankacılık işlerimizi yapmaya ve yavaş yavaş kiralık evler bulmaya başlamıştık. Bu da bize az gelmiş olacak ki 2007-2008 yıllarından neredeyse hemen hemen her şeyi İnternet’te bulmaya başlamıştık. Alışveriş sitelerinin alternatiflerinin artması ile pazar kendini geliştirmiş ve bir çok firma İOS ve ANDROİD ortamlarına uygun Mobil Uygulamalar yayınlamışlardı.

Her zaman daha iyisini isteyen insanoğlu için en sonunda Alışveriş Sosyal Medya‘ya sıçramayı başardı. Neredeyse herkesin en az bir tane Sosyal Medya hesabı olduğunu düşünürsek hiç de azımsanmayacak bir pazar olmadığını söyleyebiliriz. Arkadaşlarımızın paylaşımlarına bakarken karşımıza çıkan bir ayakkabı veya güzel bir kazak doğal olarak bizi etkileyebilir. Günümüzde sosyal medya üzerinden ürün satışı o kadar hızlı şekilde gelişti ki hali hazırda bir çok büyük firma sosyal medya hesapları üzerinden satışlar yapmakta.

Tüm bu gelişmelere rağmen işin bir de VERGİ kısmı olduğunu unutmamak gerekir. İşin mali boyutu elbette ilgililerin takibindedir.

Sonuç olarak İnternet üzerinden alışveriş yeni bir boyut kazanmış, insanların sosyal medyada geçirdikleri zamanlarda dahi alışveriş yapmaları kolaylaşmıştır. Bu bir çoğumuz için bir felaket olabilir, bu konuda çocuklarımızın Sosyal Medya hesaplarına dikkat etmemiz gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

 


Bir Yorumda Bulun