RTÜK’ün YouTube’u denetlemeyeceği ortaya çıktı. Peki RTÜK hangi platformlara sansür uygulayacak?

Hazırlanan torba yasayla birlikte RTÜK’ün internet ortamı üzerinde de yetkisinin oluşacağı söylenmekte. RTÜK üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy durumu değerlendirdi ve önemli açıklamalarda bulundu.

Şuan televizyon ve radyo kanallarını denetleme yetkisini elinde bulunduran RTÜK, yeni tasarıya göre internet ortamında da denetlemelerde bulunabilecek. Bunun için yasanın onaylanması gerekmekte. Ancak bir süredir konuşulan konu ise bu denetimden YouTube’un da nasibini alacağı konusuydu.

Çok tartışılan bu konuYa Doç. Dr. Hamit Ersoy açıklık getirdi. Ersoy’un yapmış olduğu açıklamaya göre RTÜK, aslında yayıncı olan ancak internet ortamında yayın yaptıkları için yayıncı gibi görünmeyen Netflix, BluTV ve PuhuTV gibi yayıncıları denetleyecek. Yani bunun dışında bulunan Facebook, YouTube, Twitch gibi sosyal medya yayınlarında RTÜK ,’ün denetimi olmayacağını belirtti.

YouTube gibi platformlarda yayın yapmakta olan onlarca kişinin günlerdir merak ettiği konu böylelikle açığa kavuşmuş durumda. YouTube’a RTÜK denetimi, bir süre daha konuşulmaya devam edebilir ancak ilk aşamada hedef, karasal veya uydu yayınlarını internete taşıyan yayıncılar olacak gibi görünüyor.


Bir Yorumda Bulun