Bilindiği üzere Pokemon Go’da her Pokemon’un birden fazla özelliği mevcut, ağırlık, uzunluk, CP, HP. Peki nedir bunlar ve ne işe yarar? Gelin hep beraber bu özellikleri inceleyelim.

 

2000’li yıllarda çoğumuzu televizyon başına kitleyen Pokemon, Pokemon Go oyunuyla beraber artık bizleri telefon başına da kitlemeye kararlı gibi. Bu Pokemon Go furyası, önü kesilemez bir hızla yükselmeye devam ediyor. Öyle ki yayımlanalı daha bir ayı geçmemesine rağmen, oyunun yapımcısı Niantic Labs‘ın ve Pokemon’un isim hakkına sahip Nintendo‘nun borsa değerlerinin yüksek değerlere ulaşmasına neden oldu. Her ne kadar Türkiye’de resmi olarak indirilmeye sunulmasa da, çeşitli yollarla iOS ve Android platformuna sahip telefonlarla bir Ash Ketchum olma yolunda ilerleyebiliyoruz. Artık sokaklarda, parklarda ellerinde telefonları bulunan ve oradan oraya hızlı hızlı adımlarla yürüyen insan gruplarını yadırgamaz olduk. Peki Pokemon Go’ya ne kadar hakimiz, özelliklerini ne kadar biliyoruz? Şayet fazla bir bilginiz yoksa veya bilgilerinizi pekiştirmek istiyorsanız bu rehberimize göz atmanızda fayda var.

CP : CP yani Combat Power (Vuruş Gücü), yakaladığınız veya evrimleştirdiğiniz pokemonun ne kadar güçlü olduğu belirten parametrelerden biridir. Oyundaki genel maksat tabi ki de en CP’liye sahip pokemonlara sahip olabilmek. Fakat arenalardaki (GYM) savaşlarda en yüksek CP’li pokemon her daim kazanacak diye bir kaide yok. Dediğimiz gibi CP sadece güç parametrelerinden yalnızca biri. Ama şurası kesin ki yüksek CP’li pokemonları yakalamanız çoğu zaman daha zordur. Bu pokemonlar için great (büyük) veya ultra toplardan kullanmanızda fayda var. Ayrıca “razz berry” denilen bir şeker ile yakalacağınız pokemonu beslemek sizin için daha faydalı olacaktır.

HP : Pokemonunuzun can barı şeklinde tabir edilebilecek olan HP yani Health Power, pokemonunuzun arenalardaki savaşların kaderini belirleyecek olan parametrelerden biri. Pokemonunuzun HP’si ne kadar fazla olursa, savaşta ayakta kalabilme potansiyeli de bir o kadar artacaktır. 

Type : Sahip olduğunuz pokemonunuzun türü “Type” kısmında yazmaktadır. 17 farklı türde pokemon bulunmakta olup; arenalardaki savaşları kazanabilmek için karşınızdaki pokemona göre saldırı pokemonunuzu belirlemeniz en önemli faktörlerden biri. Hangi pokemon türlerine karşı hangi pokemonların üstün veya zayıf olduğunu öğrenebilmek için “GYM Savaşında Pokemon Seçimi Nasıl Olmalı?” başlıklı yazımızı okumanızda fayda var. Bu yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Weight : Daha demin dediğimiz gibi CP, arena savaşlarının sonucunu etkileyen tek faktör değildir; bunun yanında pokemonunuzun ağırlığını gösteren “weight”, arena savaşlarında dikkat etmeniz gereken bir başka husustur. Mantıken; ağırlığı fazla olan bir insan genel olarak, daha hafif olan insana göre daha hantaldır, yani daha yavaş hareket eder. Bu durum Pokemon Go oyunununda da geçerli durumda. Daha ağır pokemon daha yavaş, daha hafif pokemon daha hızlıdır. Peki bu bize arenalardaki savaşta ne işe yaramaktadır? Hafif olan pokemonlar peşi sıra saldırılarda daha hızlıdır ve kendisine gelen saldırıyı daha hızlı bir şekilde savuşturabilir. Ağır pokemonlar ise peşi sıra saldırılarda daha ve saldırı savuşturmada daha yavaş kalmaktadır. 

Height : Pokemonunuzun uzunluğunu belirten bu parametre, pokemonunuzun ağırlığı ile birlikte arenalardaki savaşlarda önemli bir etmendir. Pokemonunuz ne kadar ağır ve uzunsa, saldırı başına vereceği hasar da bir o kadar fazla olacaktır. Fakat şunu da hatırlatmakta fayda var, büyük pokemonlar her zaman daha kolay bir hedeftir. Yani ne kadar uzun ve ağır bir pokemonunuz varsa, saldırıyı savuşturabilme ihtimaliniz de bir o kadar düşmektedir. Arenalardaki savaşlarda hayat damarımız olan HP de, genellikle boyla birlikte artmaktadır. 

Yazının başında da bahsettiğimiz üzere, arenalardaki savaşlarda etkin olan tek bir etmen bulunmamakta. Vuruş gücü (CP), tür (type), can barı (HP), ağırlık (weight) ve boy (height) birbirine bağlı olarak saldırı gücümüzü etkilemekteler. Bunlara bağlı olarak pokemonunuzun ilk ve ikincil saldırı güçleri de elbette saldırılarılarınızda önemli bir role sahip olmaktadır. Saldırı güçlerinde lineer bir bağlantı olmadığından, direkt şu özellik bu özelliği şu oranda etkilemektedir diye bir çıkarım yapamamaktayız maalesef.

Power-Up : Pokemonlarınızı güçlendirmenizi sağlar. Böylece pokemonlarınız daha yüksek CP ve HP’ye sahip olabileceklerdir. Güçlendirme yapmak için “stardust”a ve “candy”ye ihtiyacınız olmaktadır.

Evolve : Pokemonunuzun bir sonraki türe evrilmesini sağlar. Şayet pokemonunuz en üst dereceye evrilmiş veya evrilmeye müsait değilse bu işlemi yapamazsınız. Evrimleştirme için “candy”ye ihtiyacınız bulunmaktadır.

Stardust : Stardust, pokemonunuzu güçlendirmeniz (Power-Up) için gerekli olan geliştirme araçlarından biridir. Bu stardustlar her pokemon yakalamanızda, yumurtaları kırdığınızda, bir arenayı savunduğunuzda veya ele geçirdiğinizde  artmaktadır. Oyunun başında direkt bu stardustları kullanmamanızda fayda var, çünkü ileride oldukça fazla ihtiyaç duyabilirsiniz.

Candy : Her pokemona özgü olan bu şekerler (candy), pokemonlarınızı evrimleştirmeniz ve güçlendirebilmeniz için gerekli koşullardan biridir. Şayet elinizde yeterli miktarda şeker yoksa, evrimleştirmeyi yapamazsınız. Şeker toplamak için de, aynı türden pokemonları yakalamak ve yakaladığınız pokemonları transfer etmelisiniz.

Transfer : Elinizdeki pokemonları profesöre yollanızı sağlayan bu özellik, hem şeker kazanmanıza neden olacak hem de çantanızda yeni pokemonlar için boş yer oluşturacaktır.

Bu rehberimizde yakaladığımız pokemonların özeliklerinin ne işe yaradığını özetledik, bir sonraki rehberimizde de “items” kısmında yer alan yardımcı araçları konu alacağız. Takipte kalmayı unutmayın.


Bir Yorumda Bulun