Tesla’nın yeni otomobili bizlere neler vaad ediyor. İşte 0-100 hızlanması, menzili, fiyatı ve daha fazlası ile Tesla Roadster.

Elektrikli otomobil denilince aklımıza ilk gelen marka olmayı başarabilen Tesla, şimdi envanterine yeni modelleri ekliyor. Model 3, Model X ve Model S’in ardından şimdi de Roadster bizlerle.

0 km/s’den 100 km/s’ye hızlanması tam tamına 1.9 saniye olan otomobil inanılması güç rakamları bizlere sunuyor. Buna karşılık 160 km/s hıza çıkışı ise sadece 4.2 saniye.

Ayrıca saatte 250mph hıza ulaşabiliyor ki bu da yaklaşık olarak 402 km/s hıza denk gelmekte. Sıradan otomobillerde görmeye alışık olmadığımız rakamlara bir de tork değerini ekleyelim. Öyle ya bu araç tam tamına 10.000 Nm tork değeri sunuyor.

Tek şarjla 620 mil gidebilen Tesla Roadster, yaklaşık olarak 997 km’yi tek şarjla katedebilecek. Bu oldukça etkileyici bir rakam. Çünkü uzun süren şarj süreleri ve kısa menziller bu işin can sıkıcı kısmı olmuştu.

4 tekerden çekiş sistemi sayesinde üstün yol tutuşu sizleri resmen uçuracak.

200.000 dolarlık başlangıç fiyatıyla Tesla Roadster oldukça pahalı bir otomobil. Tabii bu fiyat ülkemizde vergiler ile birlikte daha da katlanacak. Türkiye fiyatı hakkında net bir bilgi veremesek de fiyat bandının ne olacağını az çok tahmin edebiliriz.

 

 

 


Bir Yorumda Bulun