Nvidia‘nın yeni Titan V modeli ekran kartı Dünya’nın en güçlü ekran kartı.

Çıkarmış olduğu GTX1000 serisi ile yeni bir dönemin kapısını aralayan Nvidia, yeni bombasını patlattı ve Nvidia Titan V modelini tanıttı. Nvidia Titan V, en güçlü ekran kartı olarak öne çıkmakta. Peki özellikleri neler?

Nvidia‘ya göre Titan V “Şimdiye kadar oluşturulmuş en güçlü PC GPU’su” olarak nitelendirilmekte. Ayrıca Nvidia tüketici sınıfında ilk kez Volta mimarisini kullanıyor. Ancak fiyatı Nvidia Titan V‘in tüketici sınıfına dahil olup olmadığı konusunda endişe yaratmakta.

640 tensor ve 5120 CUDA çekirdeği ile 21.1 milyar transistörünün yanı sıra 110 teraloft seviyesine ulaşan performansı oldukça etkileyici nitelikte diyebiliriz. 12GB HBM2 belleğin yer aldığı ekran kartının standart işlem gücü ise 13.8 TFLOPS seviyelerinde.

Volta mimarisi ile yapay zekanın sınırlarını zorlamayı hedefleyen Nvidia, bunu bir vizyon haline getirmekte kararlı. Nvidia‘nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, Nvidia Titan V ile Volta‘yı tüm dünyaya sunduklarını belirtti.

AMD‘ye karşı ciddi bir adım atmış olan Nvidia‘nın Titan V ekran kartı 2999 dolarlık fiyatıyla düşündürmekte. Şimdilik müşteri başına iki adet satış sınırı konulan Titan V‘in akıbeti ne şekilde olur bunu beraber göreceğiz.


Bir Yorumda Bulun