İlk yazımızda ayarların nasıl açılacağından bahsetmiştik. Sıradaki yazıda ise Mac OS kurulu olan bilgisayarlarda (Macbook, iMac, Mac Pro, Hackintosh bilgisayarlar) nasıl sistem dilinin değiştirileceğine bakacağız.

Öncellikle “Sistem Tercihleri“ni açıyoruz. (Sistem tercihlerini, Windows’daki Denetim Masası olarak düşünebilirsiniz. Eğer Sistem Tercihlerinizi açmayı bilmiyorsanız bu yazıyı okumanızı öneririm.)

Sistem Tercihlerine açtıktan sonra  “Dil ve Bölge” ayarına giriyoruz.

Sistem Tercihleri Açılıyor

Eğer üst taraftaki gifden Dil ve Bölge ayarlarının nerede olduğunu anlamadıysanız bu resme bakabilirsiniz.

Dil Ayarları Nerede

 

Sıradaki adımda ise soldaki artı (+) işaretine basarak diller listesini açalım. Gelen ekranda, bilgisayarı kullanmak istediğiniz dili seçin. Çıkan Ekle tuşuna basın.Dil Ekleme

Şimdi ise seçtiğimiz dili soldaki listede bulup üstüne baslı tutarak en üste çekelim.

Not: Eğer önemli bir işiniz ya da kaydedilmemiş dosyalarınız varsa acele etmeyin. Öncelikle işinizi halledin yoksa bilgisayar üzerinde yaptığınız değişiklikler silinebilir.

dil-secimi-emin-misin

Sol üstteki geri tuşuna bastıktan sonra karşınıza bu uyarı ekranı çıkacak. Bu uyarıda dili değiştirmemiz için bilgisayarı yeniden başlatmamız gerektiği yazmakta. “Şimdi Yeniden Başlat”a tıkladıktan sonra sisteminizin seçtiğiniz dilde açılacaktır.

Eğer Yeniden Başlatma derseniz bilgisayar bir dahaki yeniden başlatmaya kadar aynı dilde kalacaktır.

Bu aşamaya geldikten sonra bilgisayarınızı dilini değiştirmek istemezseniz “Vazgeç” butonuna basmanız yeterli.

Kısaca Adımları Gözden Geçirirsek

Sistem Tercihler -> Dil Ve Bölge -> + (Artı Tuşu) -> İstediğimiz Dili Seçip Ekleme -> Seçilen Dili Listede En Üste Getirme -> Sol Üsteki Geri Tuşu -> Sistemi Yeniden Başlat


Bir Yorumda Bulun