MacBook’da ayarlara nasıl erişilir? MacBook ayarlar bölümüne nereden ve nasıl girilir? İşte tüm sorularınızın cevabını videomuzda anlatmaya çalıştık.

Eğer kendinize bir iyilik yapıp yeni bir Mac aldıysanız şanslısınız. Ancak arayüz sizleri korkutmasın, arayüz sizin gibi tüm yeni kullanıcılara da başta karmaşık gelecektir. Bir süre geçtikten sonra o karmaşık dediğimiz arayüze adapte olacağınıza ve sırf bu arayüzden dolayı bilgisayarınızı bırakamayacağınıza eminim.

Konuya gelecek olursak.

Sistem tercihleri Windows’taki denetim masasının karşılığıdır. “Ayarlar” ya da “Denetim Masası” şeklinde isimlendirilmediği için bulmanız zor olabilir. Eğer yeni bir Mac kullanıcıysanız bu rehberi okumanızı tavsiye ederim.

Mac OS’te Ayarlara Nasıl Girilir?

1.Menü Barından

Üst tarafta bulunan kısma “menü barı” diyoruz. Menü barı açtığınız uygulamanın menüsüne dönüşmekte (Bu sayede daha derli toplu arayüz oluyor.). Ayarlara girmek için ilk önce sol başta gördüğünüz Apple/Elma ikonuna tıklıyorsunuz. Tıkladıktan sonra çıkan menüde  “Sistem Tercihleri”ne tıklıyorsunuz. menu-bari

  • Kısaca Apple ikonu -> Sistem tercihleri

Videosu:

 

2.Launchpad Aracılığıyla

Launchpad İkonuLauchpad bütün uygulamaları kolaylıkla erişmeniz için dizayn edilen bir araç. Yan tarafta gördüğünüz ikona tıkladıktan sonra “Sistem Tercihleri” ikonunu bulun ve tıklayın.

Launchpad Aracılığıla Sistem Tercihlerini Açma

Eğer uygulama ikonunu dock’a sabitlerseniz kolayca bulabilirsiniz. Bunun gibi.Ayarlar İkonu Dockta

3.Spotlight Araması ile

Spotlight dosyalarınızı ve uygulamalarınızı kolay ve hızlı şekilde bulmanız için tasarlanmış bir araç. (Mac’inizi ilk açtığınız zaman yavaş olabilir çünkü sistemin sizin için size ait olan dosyaları tarayıp gruplandırması lazım.)

Önce Spotlight aramayı nasıl açacağımızı öğrenelim.

Sağ üst taraftaki büyüteç ikonuna ya da CMD+SPACE tuşlarına basarak Spotlight aramayı aktive edebiliyorsunuz.

spotlight-aramasi

Spotlight Araması ikonu sağ üst tarafta saatin yanında yer almaktadır.

Eğer klavye kısa yolunda bulunan tuşlara bakacak olursak. Klavyenin iki tarafında CMD tuşu bulunmakta bunun nedeni hem sol ve sağ elini kullananların rahatlıkla bilgisayarı kullanması ve bazı klavye kısayollarının (CMD+P, CMD+O, CMD+J) tek el ile kolayca yapılmasını sağlamak.

spotlight-aramasi-klavye

Eğer CMD tuşlarının nerede olduklarını öğrendiysek Spotlight kısa yolunun nasıl yapıldığına dönelim. Spotlight aramayı aktive etmek için iki CMD tuşundan biriyle Space tuşuna basmamız yeterli. Sonrasında sistem tercihleri veya ayarlar yazalım ve Enter tuşuna basalım. Zaten sistem otomatik tamamlama özelliğine sahip (leb der demez leblebiyi anlama teknolojisi) olduğu için hemencecik istediğinize ulaşabiliyorsunuz.

  • Kısaca CMD+Space -> İstediğiniz Dosya veya Uygulamayı Yazın -> Enter’a basın.

Eğer yazı işinize yaradıysa beğenmeyi unutmayın. Paylaşın.


Bir Yorumda Bulun