1. LEGOlarla Yapılan İcatlar

Danimarka’da fakir bir marangoz olan Ole Kirk Christiansen, 1916’da bir ahşap doğrama dükkanını satın alır. Bu dükkanı 1924 yılında, çocuklarının dükkanda kibritlerle oynarken çıkardıkları yangın sonucu kullanılamayacak hale gelir. Bir yandan dükkanının yanması, bir yandan da tüm dünyada etkisini gösteren Büyük Buhran nedeniyle Ole; üretim maliyetlerini en aza indirmek için  ilk olarak minyatür oyuncaklar, daha sonra da birbirine geçirilebilinen minyatür şekiller üretir ve bu minyatür oyuncaklara olan talebin farkına varan Ole 1932 yılında “iyi oyna” anlamına gelen LEGO şirketini kurar.

Çocukluğumuzda birçoğumuz, işte bu kuruluş özetini okuduğumuz LEGOlarla sadece hayal gücümüzün sınırlarını belirleyebildiği birbirinden çeşitli kamyonlar, arabalar, gökdelenler veya evler yapmışızdır. Çeşitli boyutlar ve renklerle yaratıcılık yetisini geliştiren LEGOlar; sadece üzerine basıldığında ayakta tarifi mümkün olmayan bir acı bırakmasının yanı sıra, basit birkaç malzeme ile birleştiğinde de ortaya ustalık eseri denilebilecek yapıtlar ortaya çıkabilmektedir. Gelin şimdi isterseniz, bu LEGOlarla yapılmış efsanevi icatlara bir göz atalım.

2. LEGO Fotoğraf Makinesi

3. LEGO Yazıcı

Birkaç yıl önce 14 yaşındaki mucit Stijn Oom, keçeli kalemi hareket ettirerek çizim yapabilen ve yazı yazabilen bir LEGO yazıcısını icat etmişti. Bu icadı bir adım daha ileri götürmeyi amaçlayan mimar Leon Overwell; 3 adet motor, birkaç dişli ve puldan oluşan, kalemi ileri, geri, aşağı ve yukarı yönlerde hareket ettirebilen “The LEGO Mindstorms NXT” veya kısaca “PriNXT” yazıcısını uzun uğraşlar sonucu çalışabilir hale getirdiğini belirtmekte. Dokunma sensörleri ile robotun kolunu kalibre eden ve kalemin hangi noktalara dokunması gerektiğine yardımcı olan; renk sensörleri ile hangi çizimin bitip bitmediğini bildiren bu yazıcı ayrıca yazılımı sayesinde istenilen çizimin .PBM dosyasını 0 ve 1’lere dönüştürerek; istenilen çizimi anlayabileceği bir dile çevirmektedir.

4. LEGO Protez Kol

İlk bakışta LEGOlardan yapılmış bir iş makinesi olan, fakat üzerindeki ek parçaların sökülmesi ile protez ele dönüşen bu icadın sahibi Carlos Arturo Torres, IKO Protez Kolunu özellikle Kolombiya’daki ateşli çatışmalarda uzuvlarını kaybeden çocuklar için tasarladığını belirtmekte. Engelli çocukların yaşıtlarıyla rahatça oynayabilmesi ve etkileşim kurabilmesini kolaylaştıran bu protez kol, kaslardan gelen elektrik sinyallerini okuyan ve buna tepki verebilen çeşitli sensörlere sahip. Bu icadı ile bu yıl Paris’te düzenlenen Dijital Teknolojiler Zirvesi’nde Grand Prix Ödülünü alan Torres, gerçekten de takdiri hakeden bir mucit.

5. LEGO 3D Yazıcı

3 boyutlu yazıcı teknolojisi hızla ilerlemeye devam ederken, fiyatları da yavaşça düşmeye başladı fakat yine de fiyatından dolayı her eve girebilecek bir teknoloji olmaktan biraz uzak. Bu dertten muzdarip olan ve Makerbot markasının 3D yazıcısından ilham alarak LEGObot 3D Printer adını verdiği yazıcının mucidi Matthew Kreuger, LEGOlarla ucuz bir yazıcı yapmayı başarmış durumda. Her ne kadar gerçek 3D yazıcılardaki özel dolgu yerine ısıtılmış uhu kullanan Krueger, bu icadı üzerinde çalışarak çok daha profesyonel 3D yazıcılarını LEGOlarla yapacağını iddia etmekte. İlgili yazıcının videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

6. LEGO Müzik

Sadece LEGOlarla oynayarak değil aynı zamanda müzik dinleyerek de eğlenmek isteyenler için Esteban Cardona isimli mucit, LEGO parçalarını basit bir elektronik devre, bir adet hoparlör, farklı uzunluklardaki kablo ve sensörlerle birleştirerek LEGO Music‘i sundu. LEGO parçalarını iletken bir sıvı ile birbirine tutturarak, herhangi bir LEGO parçasını ekleme ya da çıkarma durumunda direncin değişmesini sağlayan Cardona, bu değişen direnç değerlerini algılayan sensörler sayesinde ses sinyallerinin oluşmasını sağlamış. LEGO Music’in çalışma prensibi için de “İşlem basit, herhangi bir LEGO parçasını çıkar ya da ekle, sonra sadece seslerin çıkmasını bekle” diye ifade eden bu mucit, 2016 yılında Geleceğin Kaplanları adlı gösteride Gümüş Kalem Ödülünü almayı da başarmış. İlgili icadın videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

7. LEGO Pankek

Hem pankek yiyip hem de LEGOlarla oynamak mı istiyorsunuz? Bu hayalinizi Miguel Valenzuela, PancakeBot ile gerçeğe dönüştürmüş durumda. 3D yazısı ile aynı çalışma prensibine sahip olan bu icat, kızgın tepsiye pankek hamurunu dökerek pankekinizin yapılmasına yardımcı oluyor. Maalesef ki bu PancakeBot’unun yapamadığı tek şey pankeki ters çevirmek. Bu yüzden LEGOlarla oynarken yakınınızda bir spatulayı eksik etmeyi unutmayın.

Bakalım insanoğlunun bu hayal gücü sayesinde LEGOlar daha ne gibi şekillere bürünecek?

Bir Yorumda Bulun