Klavyenizin bazı tuşları çalışmıyor ve işlev göstermiyor olabilir. Klavyede çalışmayan tuş sorunu nasıl çözülür gelin birlikte bakalım.

Klavye tuşlarının çalışmama sorunu birçok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle aşağıdaki soruların cevabını arayarak bir çözüm yolu üretmeye çalışalım.

Klavye sürücünüz güncel mi?

Klavyenizin sürücüsü (driver) güncel değilse bazı tuşlar veya klavyenizdeki tuşların tamamı çalışmayabilir. Klavyenizin sürücüsünün yüklü olup olmadığını kontrol etmek için;

Aygıt yöneticisine girmeniz gerekmektedir. Eğer klavye sürücünüz yüklü değilse aşağıdaki görselde çerçeve içine aldığımız alandaki Klavye yazısının köşesinde ünlem işareti görürsünüz. Bu durumda klavyenizin sürücüsünü indirip yüklemeniz gerekmektedir.

Sürücünüzün güncel olup olmadığını ise yine çerçeve içindeki klavye cihazına tıklayarak Sürücü sekmesinden öğrenebilirsiniz. Eğer sürücünüz güncel değilse internetten güncel sürümünü indirip yüklemeniz gerekmektedir.

Klavye Ayarlarınız Doğru Olarak Yapılmış mı?

Klavyenizin doğru çalışması için ayarlarının da yapılmış olması gerekmektedir. Birçoğumuz Q Klavye kullanıyor olsak da bazı bilgisayarlarda klavyeyi ilk taktığınızda F Klavye ayarları yapılandırılmaktadır. Bu durum klavyenizdeki bazı tuşların çalışmamasına sebep olabilir.

Bu ayarları kontrol etmek için Denetim Masası -> Saat, Dil ve Bölge yolunu izleyebilirsiniz. Klavye dilinizin Türkçe ve Q Klavye ayarlarında olması gerekmektedir.

Klavyenizi Test Edin

Klavyenizdeki tuşların işleyip işlemediğini öğrenmek için PassMark KeyboardTest programını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu program sayesinde hangi tuşun çalışıp çalışmadığını görmüş olacaksınız.

Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.


Bir Yorumda Bulun