Bilindiği üzere Google Play Store, son güncelleme ile İngilizce diline döndü. Eğer siz de ek bir program kullanmadan bu sorunu çözmek istiyorsanız, bu rehberimiz tam size göre.

Şayet Android uygulama mağazası olan Google Play Store, sizde de yarı İngilizce yarı Türkçe şeklindeyse telaşa kapılmayın. Öncelikle bu sorunun tüm kullanıcılar için geçerli olduğunu, sadece sizin başınıza gelmediğini açıklayalım. Bu durumun nedeni Google Play Store’un aldığı son güncelleme ama merak etmeyin, bu durum fazla uzun sürmeyecek. Google’a yapılan geri bildirimler sayesinde, Google bu sorunun farkında olduklarını ve kısa süre içerisinde yeni bir güncelleme yayımlacaklarını açıkladı. Bu süre zarfında siz yine de Google Play Store’u Türkçe kullanmak istiyorsanız, rehberimiz tam size göre; hem de herhangi bir üçüncü parti uygulamasına gerek duyulmaksızın.

Google Play Store Nasıl Türkçe Yapılır?

1- İlk olarak Google Play Store‘un son güncelleme sonrası nasıl göründüğüne bir göz atalım.

rehber1

2- Bu sorunun son güncelleme ile geldiğini söylemiştik. O nedenle çözüm de basit. Bu son uygulamayı telefonumuzdan kaldırmak. Bunun için telefonumuzdan Ayarlar->Uygulamalar->Google Play Store yolunu izleyelim ve Google Play Store’u açalım.

rehber2

3- Şimdi ise tek yapmamız gereken Güncellemeleri Kaldır butonuna tıklamak. Bu buton bazen direkt giriş yaptığımız yerde yer aldığı gibi, bazen de sağ üstte yer alan Daha Fazla butonuna veya üç nokta şeklinde olan sembole tıklandığında çıkabilir. Bizim örneğimizde Güncellemeleri Kaldır butonu Daha Fazla butonuna tıklandığında çıkmaktadır.

rehber3

4- Ardından Google Play Store’a dair tüm güncellemelerin kaldırılacağı ile ilgili bir uyarı çıkarak. Kaldır diyerek bu uyarıya onay verin.

rehber4

5- Bu uyarıdan sonra kullandığınız telefona göre aşağıdaki gibi Google Play Store‘dan da bir uyarı mesajı alabilirsiniz. Bu uyarıya da Kaldır diyerek işleminize devam edin.

rehber5

Yapmanız gereken tüm işlem bu kadar, artık Google Play Store‘u Türkçe olarak kullanabilirsiniz. Google Play Store’unuz güncel sürümde olmadığından dolayı telefonunuza bildirimler gelebilir, fakat Türkçe olarak kullanıma devam etmek istiyorsanız bu bildirimleri belli bir süre göz ardı etmelisiniz. Google, bu hatanın düzeltildiği güncellemeyi yayımlamaya başlayınca sizleri bilgilendireceğiz, o zaman gönül rahatlığı ile güncelleştirme yapabilirsiniz.


Bir Yorumda Bulun