Geride bıraktığımız aylarda Android işletim sistemini meydana getiren geliştirici ekibi arasında yer alan kişi tarafından duyurulan ve sektörde aniden kendinde sıkça söz ettirmeye başlamış olan Essential Phone, kısa bir süre önce resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri pazarında satışa sunulmuştu. Eski Android geliştiricisi tarafından gelen telefon da sektörde ilgi odağı olmuştu.

Satışa sunulmasında bu yana geçen süre zarfında, birçok defa gündeme gelmesine rağmen satışlarda tam bir hüsran yaşanıyor. Açıklanan bilgilere göre şimdiye kadar Essential Phone satışları, beş bin satış barajına ancak ulaşabilmiş durumda.

Uzun bir süre akıllı telefon haberleri kapsamında yoğun bir şekilde yer almasına ve birçok kullanıcı tarafından büyük bir beğeni ile karşılanmasına rağmen çok ciddi bir satış sorunu yaşayan Essential Phone ile ilgili de birçok yeni analiz kendini göstermeye başladı. Peki, Essential Phone satışlarında yaşanan bu olumsuz durumun temel nedeni nasıl açıklanabilir?

Akıllı telefon sektörü yeni markalara ev sahipliği edecek potansiyeli doldurdu!

 

Essential Phone, bilindiği gibi akıllı telefon dünyasına 2017 yılında adım atmış bir firma olma profiline sahip. Bu süreçte bilhassa da tasarım detayları ile güncel akıma ayak uydurmayı hedeflemişti. Çerçevesize yakın akıllı telefon tasarım anlayışı, yüksek donanımsal özellikleri ve saf Android deneyimi sağlayan yazılımı ile kullanıcılar isteklerine en iyi şekilde cevap vermeyi amaçlamış olan Essential Phone, ne yazık ki kullanıcıların satın alma kararını etkilemeyi başaramamış oldu. Essential Phone inceleme süreçlerinde de eleştiriler olması, kullanıcıları negatif etkilemiş oldu.

Bu durumun ilk somut örneği, aslında dünya genelinde akıllı telefon sektörünün ciddi anlamda bir doygunluk sürecine geçmesi olarak ifade edilebilir. Apple, Samsung, LG, Google, HTC, Xiaomi, Meizu ve OnePlus gibi iyi bir maziye sahip olan firmaların onlarca yeni akıllı telefon modeli, sektörü ciddi anlamda domine etmeye başladı. Bu süreçte global olarak akıllı telefon satışlarında az da olsa bir gerileme göz önünde bulundurularak çok fazla modelin hali hazırda piyasada olması, kullanıcıların yeni markalara olan ilgisini azaltmış oluyor.

Essential Phone markasının da sektörde ilk modeli ile kendine yer bulması ve teknoloji dünyasında marka olarak mazisinin olmaması, kullanıcıların talep gösterme ihtimalini düşürmüş oldu.

Kullanıcılar güçlü markaları tercih etmek istiyor!

Daha önce de belirtildiği gibi Essential Phone markası, daha öncesinde teknoloji dünyasında herhangi bir maziye sahip olan bir firma değil. Kullanıcıların da akıllı telefon tercihlerinde çok daha ince eleyip sık dokuyan bir düşünce tarzına geçiş yapması, Essential Phone’un da satış miktarlarının iyi bir noktaya uzanamamasında ciddi bir etmen oldu.

Zira hem garanti süreçleri hem güvenlik hem de güncelleme gibi konu başlıkları, günümüzde kullanıcıların başlıca beklentileri arasında yer alıyor. Yeni bir akıllı telefon markasının da bu gibi adımları nasıl devam ettirip ettirmeyeceği de bilinmesi için, Birleşik Devletler’deki kullanıcılar, çok daha çekimser bir süreç sürdürmüş olabilir.

Bilhassa da Apple ve Samsung gibi sektördeki önemli isimlerin yer alıyor olması ve hem reklam kampanyaları hem de başarılı ile dolu mazileri ile kullanıcıların ilk satın alma seçenekleri arasında yer alıyor. Nitekim akıllı telefon sektörü için yeni bir marka ve model olan Essential Phone’un iyi bir kullanıcı kitlesine erişmesi, hiç de kolay olmadı.

Essential Phone’un satışa çıkma zamanı talihsiz bir döneme denk geldi!

Belki de en büyük etmen olarak değerlendirilebilecek olan sebep olarak, Essential Phone’un satışa çıkış zamanının oldukça talihsiz bir döneme planlanması olarak gösterilebilir. Zira benzer dönemlerde bütün yılın en çok merak edilen yeni akıllı telefon modelleri Samsung Galaxy Note 8, Apple iPhone 8, iPhone 8 Plus ve Apple iPhone X tanıtımları ve satışa çıkma tarihleri, Essential Phone’un satışa çıkma tarihleri ile birbirine çok yakın bir konumda yer aldı.

Durumun böyle olması da diğer tüm maddelerle beraber bir araya getirildiğinde, aslında yeni akıllı telefon markasının neden bu derece başarısız satış miktarlarına ulaştığı konusunu aydınlatmaya yetecek düzeyde kalıyor.

Bu detayların üzerine tasarım tarafında bazı yönlerden eleştirilere maruz kalan yeni markanın ilk modeli, en nihayetinde kullanıcıların risk almamak adına bu cihaza yönelmek istememesi ile sonuçlandı. Tüm bunlarla birlikte fiyatlandırma konusunda akıllı telefon sektörünü domine eden markaların yeni modelleri ile benzer bir fiyatlandırmanın tercih edilmesi de kullanıcıları uzaklaştıran son madde olmuş gibi görünüyor.

Sektörde mazisi olmayan firmaların çok da iyi karşılanmaması, global satışlarda doygunluğa ulaşılması, fiyatlandırma ve zorlu rekabet konuları bir araya getirildiği vakit de Essential Phone modelinin neden başarısız olduğu konusu özetlemek mümkün oluyor. Bu süreçten sonra satı miktarlarında artış olması beklenmeyen yeni markanın ilk modeli sonrasında, yeni yılda yeni bir modelin sektörde yer alıp almayacağı da büyük bir merak konusu olmaya başladı.


Bir Yorumda Bulun