Deep Web dosyasını açtığımız bir önceki yazımızda Deep Web hakkında genel bir bilgi aktardık ve içinde neler barındırdığından bahsettik. Şimdi ise Deep Web‘in derinliklerine iniyoruz…

Darknet ve Deep Web İlişkisi Nedir ?

Deep Web‘in ne olduğu konusunda aklımızda soru kalmamışken, Darknet defterini açalım. Yazımızın başında bu ikisinin farklı olduğundan bahsetmiştik. Nedir bu Darknet ?

1461289854334

Darknet kısaca Deep Web‘in karanlık tarafı diyebiliriz. Neden mi ? Darknet içerisinde uyuşturucu, silah, cephane alım satımı, kaçakçılık, vahşet ve cinsel içerikler, sahtecilik, kredi kartı bilgileri, taciz , cinayet ve tanınmış kişilerin özel görüntülerini barındıran bir alan. Arama motorları da işte bu illegal ve kullanıcıların güvenliğini tehdit eden unsurları gizliyor Anlaşılacağı üzere Deep Web indexlenmeyen içerikler, Darknet ise her türlü yaşa dışı işlerin döndüğü bir mecra.

Deep Web’e Nasıl Girerim?

“Gizlilik”, “Bilinmezlik” konseptiyle ilerleyen Deep Web, içine girince ne ile karşılaşılacağından, ne kadar büyük olduğundan ve ne tür siteleri barındırdığı konusunda fikir sahibi olamadığımızdan bu ismi alıyor. Peki bu illegal, güvenliksiz ve gizli veriler ne şekilde saklanıyor ?

tum-bilinmeyen-yonleri-ile-internetin-gizemli-arka-sokagi-deep-web-57e2f3d1d3ffa

İnternette bu konuyla ilgili araştırma yapan herkes Tor Ağı veya Tor Browser ile karşılaşır. Deep Web‘e bildiğimiz arama motorları (chrome, yandex, bing) ile giriş yapılamaz. Çünkü dünya üzerindeki tüm siteler bu arama motorları tarafından indexlenmez. Yani arama sonuçlarında bu tür illegal ve güvenliksiz her içeriği ve siteyi bulamazsınız. Ancak Tor Browser bunu sağlayabilir. Temelde kullanıcıyı Dünya üzerinde birden fazla bilgisayardan geçiren bir bağlantı sunar. Örneğin çoğumuzun bildiği VPN, Dünya üzerinde farklı tek bir noktadan bağlantı sunarken Tor Browser birkaç farklı bilgisayardan bağlantı sunar. Bu da fazla karmaşık bir süreç olduğu için yaptığınız işlemlerin takip edilebilmesini zorlaştırır. Ayrıca Tor Browser anlık olarak konumuzu değiştirir. Yani aynı anda hem Almanya’dan hem İsviçre’den bağlantı sağlarken sık sık konumlarınızı değiştirerek sizi gizlemeye çalışan bir tarayıcıdır.

Peki Birileri Takip Ediyorsa ?

Hiç endişeniz olmasın. Tabiki peşinizde birileri var. Tor Browser kullanıcılarına gizlilik vaat ediyor ve illegal işler çeviren kişiler o sebeple burada barınıyor olsa da takipte olan birileri elbette var. Tüm bu illegal yapılanma sizin bile dikkatinizi çekiyorsa güvenlik teşkilatlarının dikkatini de çekiyor emin olabilirsiniz.

nsahal

Onlardan biri NSA (National Security Agency) yani Ulusal Güvenlik Ajansı. Hatta yapılan bir açıklamada Tor Ağı‘nı kullananların potansiyel suçlu olarak değerlendirileceği belirtiliyor.

Dur! Diyen Yok Mu ?

Var elbette. Başta FBI olmak üzere güvenlik teşkilatları Oltalama tekniğiyle bunların önüne geçmeye çalışmakta. Açılan sahte Darknet siteleri ile illegal işlere bulaşan kişileri tespit edip bir balık gibi avlıyorlar.

Para Birimleri Ne ?

Deep Web‘de bu kadar illegal ve sakıncalı işler dönerken, hangi para birimini kullandıklarını düşünüyorsunuz? Dolar mı ? Euro mu ? Hayır. Bitcoin adı verilen çoğumuzun duyduğu  ama bilmediği bir dijital para birimi kullanırlar. Senede yaklaşık 2-3 milyar dolarlık bir para akışından söz edilmektedir.

bitcoin_logo-svg

 

Deep Web‘i,  Darknet‘i, iddiaları, içerikleri, neler yaptıklarını, nerede olduklarını ve birçok şeyi öğrendik. Eğer Deep Web Nedir? #1 başlıklı ilk makalemizi incelemediyseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz.

news_inside-_deep-web-1-2

Deep Web Nedir ? #1

 İnternet artık rahatlıkla ulaşılabilir ve 7’den 70’e herkes tarafından kullanılabilir hale geldi. Sanal alemde oldukça ilgi çeken, çoğumuzun duyduğu ama tam olarak ne anlam…


Bir Yorumda Bulun