İnternet artık rahatlıkla ulaşılabilir ve 7’den 70’e herkes tarafından kullanılabilir hale geldi. Sanal alemde oldukça ilgi çeken, çoğumuzun duyduğu ama tam olarak ne anlam ifade ettiğini bilmediğimiz, bir fikir sahibi olmadığımız Deep Web, şimdi incelememiz altında…

Popülerliğiyle zirveye oynayan Deep Web, beraberinde bazı yanlış anlaşılmalara yol açıyor. Bu konuda aklımıza gelen ilk yanlış bilgi ise Deep Web ile Darknet‘in aynı şey olduklarıdır. Bu sebeple bu iki kavramı tanımlayarak Deep Web dosyasını açıyoruz.

Deep Web Nedir ?

Öncesinde internet kelimesini ve kapsamını özetleyecek olursak internet, sunuculardan alınan verilerin web sayfalarına aktarılmasından oluşur.

Deep Web‘in Türkçe karşılığı “Derin İnternet” demektir. İnternetin karanlık yüzü, kara kutusu… Basite indirgeyecek olursak, kullanıcıların mevcut arama motorları (chrome, yandex, mozilla firefox) ile ulaşamayacağı sitelerin yer aldığı sanal bir alan diyebiliriz.deep-web-2

Oluşturulan sıradan bir web sitesi bu arama motorları tarafından otomatik algılanır. Ama Deep Web dediğimiz içerikler bu arama motorları tarafından algılanmaz, algılanmak istemez. Bunun nedeni arama motoru kendi güvenliğini, kullanıcı güvenliğini ve illegal içerikler barındırması sebebiyle arama motorları buradan uzak durur. Bir anlamda Deep Web‘i Buz Dağının Görünmeyen Yüzü” olarak tarif edebiliriz.

Sandığımız Kadar Büyük Mü ?

Bu konuda kesin olmamakla birlikte Deep Web‘in barındırdığı içeriklerin, normal internetten daha çok olduğu söyleniyor. Hatta normal internetin %20, Deep Web‘in ise %80’lik bir paya sahip olduğu söylenmekte. Kesin konuşulmamasının sebebi oldukça mantıklı. Zira Deep Web dediğimiz olay tamamen gizlilik üzerine kurulmuş bir yapı. Bu sebeple tam anlamıyla kesin bir bilgi sahibi olmamız olanaksız gibi görünüyor.

internetin-karanlik-yuzu-deep-web-nedir-72

Deep Web Neler Barındırıyor ?

Deep Web herkesin bulamayacağı, ulaşamayacağı, arama motorlarının illegal ve sakıncalı olarak gördüğü, gün yüzüne çıkarmak istemediği tüm içerikleri barındırır. 

Deep Web dosyasının ilk bölümünü sonlandırırken, girişte bahsettiğimiz Darknet ve Deep Web arasındaki ilişkiyi, Deep Web‘e ulaşmanın yollarını, güvenliğini ve alınan tedbirleri ve daha bir çok detayı Deep Web Nedir ? #2 adlı yayınlanacak makalemizde bulabilirsiniz. Takipte kalın…

 


Bir Yorumda Bulun