Dead Space 1 için Dead Space serisinin hikayesi en iyi olan oyunu diyebiliriz. İlk seri özgün ama ilerleyen iki oyunda ilk oyunun hikayesi ve oynanışı sürekli tekrarlanmış durumda. Yani oyunun ilk serisinin üstüne katlanarak eklenen bir özellik gözüme çarpmadı. Ama bütün hikayeyi anlamak ve iyice gerilmek için serinin bütün oyunları gerçekten güzel. Eski oyun niye bunu yorumluyorsun diyenler olabilir. Bunun tek cevabı oyunu yazımın başında birazcık ezmiş olsam bile yapımcı firmanın kapanmış olmasına rağmen hala serinin 4. oyununu bekliyor olmam.

Neyse, şimdi oyunun üç serisini ele alarak konuşmak gerekirse; oyunda sürekli tabiri caizse ayakçılık yapıyorsunuz , oraya git hava filtresini tamir et veya asansör bozuk önce ona elektrik ver gibi dolu görev var bunların yanı sıra sürekli hangi hava deliğinden yaratık düşecek diye korkmak da oyunun sürükleyiciliğini bir yerlerde aksatıyor. Ben ilk oyunu oynarken, ilk bir saat: “Bu ne ya mühendisis tamam da bu kadar kötü yer 4 kişiyiz niye her şeyi ben yapıyorum?” dedim.

Oyunu oynadım, hatta fazla fazla oynadım bu kadar gömdüm beğenmediklerim bunlardı. Oyunun iyi yönleri çok fazla, bu sebepten sevilen bir oyun. Zaten sürekli bir gerilim var ve hikayeye odaklı olarak bu his oyuna çok güzel yansıtılmış. Oyunu hakkını veren bir zorluk seviyesinde oynuyorsanız mermi ve sağlık seviyeniz yok denecek kadar az. Yani çok harcarsanız yaratıklara yumruk atmak veya çığlık atarak kaçmak zorunda kalabilirsiniz . Ben bir oyun yorumcusu olarak ve iyi bir oyuncu olarak harika diyebileceğim bir oyunu anlattım. Kötü yönlerini daha fazla söyledim ki bilin, buna göre oynayın ama şunu unutmayın oyunun illa bir yerinde ani çıkan bir yaratık yüzünden kanınız donacak.


Bir Yorumda Bulun