Spor animeleri arasında bana göre özel bir yere sahip olan, kaliteli yapım Hajime no Ippo’yu bir de böyle okuyun.

Spor animeleri kendine has izleyici kitlesi bulunan bir anime türüdür. Fantastik animelere göre çok daha gerçekçi olması nedeniyle izleyenini içine alan bir yapısı vardır. Bana göre iyi bir spor animesini, diğerlerinden ayıran belli kriterler vardır. İçinde aşamalı olarak ciddileşen bir rekabet ve bu rekabetin karakterler üzerinde yarattığı gelişim olmazsa olmaz. Eğer bu anime takımlı sporları işliyorsa, takımca odaklanılmış ve bolca dramatize edilmiş, imkansız bir hedef şart. Eğer daha bireysel bir spor söz konusuysa, hedef bireysele dönüşüyor. Yine spor animelerinin bir diğer özelliği olarak, içerisinde sergilenen tekniklerin gerçekte de var olması öne çıkıyor. Yani animede gördüğünüz bir şeyi İnternette aratıp, gerçekte nasıl olduğunu izleyebiliyor, o spor hakkında bilgiler edinebiliyorsunuz. Tabi ki sporu olduğu gibi işlerseniz, bir çeşit spor filminden öteye gidemezsiniz. O nedenle, abartılı, etkileyici efektler ve arkada sahnelerle çok uyumlu müzik şaheserleri de şart. İşte bütün bu zorlu şartları ve daha fazlasını yerine getirebilen, uzun soluklu ama bir o kadar da soluksuz bir anime Hajime no Ippo.

Hajime no Ippo serisi, aynı isimli mangadan uyarlanmış, 3 sezondan oluşan bir boks animesi. Bunlar Hajime no Ippo: The FightingHajime no Ippo: New ChallengerHajime no Ippo: Rising. Mangası hala devam ediyor ve şu anda 1154. sayısı yayınlanmış durumda. İlk cildi 1990 yılında yayınlanmış. Yani benden daha yaşlı bir mangadan bahsediyoruz. 🙂 Animesi ise 2000 yılında başlamış ve üç anime toplamda 127 bölüme sahip. Ne yazık ki şu anda yeni bölümleri çıkmıyor ancak o gemi bir gün gelecek ya, bekliyoruz işte. 🙂 Bunların yanı sıra, Hajime no Ippo: Champion Road adında bir filmi ve Hajime no Ippo: Mashiba vs Kimura isimli bir OVAsı da mevcuttur.

Yine klasik spoiler uyarımı vermeden, şuradan şuraya bırakmam. Hazırsanız başlıyoruz o halde. Hajime no Ippo, Makunouchi Ippo‘nun sıfırdan şampiyonluğa uzanan yolunu bize gösteriyor. Ippo, serinin başında okulundaki çocuklar tarafından itilip kakılan, özgüvensiz bir çocuktur. Ancak hayatı, profesyonel boksör Takamura Mamoru‘yla tanışması ve boksörün bağlı olduğu Kamogawa Gym‘e gitmeye başlamasıyla tamamen değişecektir. Burada tanıştığı Miyata Ichirou ile zaman içerisinde gittikçe kuvvetlenecek bir rekabet ve dostluk yaşayacaktır. İlk antrenman dövüşlerinde Ippo, umut veren bir boksör adayı olduğunu göstermesine rağmen, Miyata’nın kontra yumruğundan kaçamayıp feci bir dayak yiyor. 🙂 Ancak serinin ilerleyen bölümlerinde, güç dengelerinin bu ikisi arasında sürekli değiştiğini söylemem gerekli. Bu ilk dayaktan sonra, Ippo’nun boksa yeteneği, Kamogawa Gym’in baş antrenör ve kurucusu Kamogawa Genji tarafından kabul edilir ve o günden sonra Kamogawa, Ippo ile özel olarak ilgilenmeye başlar. Bu noktalardan çıkıp dünya sıralamalarına kadar ilerleyecek bir hikaye bu. Ana karakterimizi burada bahsedilen isimler kadar doğrudan olmasa da oldukça etkileyen Sendou TakeshiDate EijiVolg ZangiefRicardo Martinez, Mashiba Ryu, Mashiba Kumi (Kumi-san 🙂 ) gibi isimlerin sahiplerini, seriyi izledikçe tanırsınız. Ayrıca serinin temelde, sadece Ippo’nun değil, Takamura ve Miyata’nın dövüşleri üzerinden de ilerlediğini söylemekte fayda var.

Bu animenin güzelliği, izledikçe güçlü hissetmeniz olabilir. Bunun en büyük nedeni şu. Bu çocuk bizden arkadaşlar. Annesiyle bir başına yaşıyor. Kenar mahallenin birinde balıkçılık yapıyor. Babasını kaybetmiş. Boksla ilgili hiç bilgisi yok. Okulun en yetenekli öğrencisi falan da değil. Orta halli sizin benim gibi bir insan işte. Bu çocuk gidiyor, sadece eğitim ve disiplinli (çok fazla disiplinli 🙂 ) çalışmayla, senelerdir boks yapan, güçlü kuvvetli adamları dövüyor ya. İşte bu bence, en fazla içine çeken özelliğidir Hajime no Ippo‘nun. Bence izlemesi büyük haz veren bir animedir kendisi. Kendimce en keyif aldığım dövüşlerin bir listesiyle yazıma son vereceğim. Siz de isterseniz eksik kalan, etkileyici dövüşleri yorum kısmına yazabilirsiniz.

  • Makunouchi Ippo vs Volg Zangief
  • Makunouchi Ippo vs Sendou Takeshi (Lallapallooza!!! :D)
  • Makunouchi Ippo vs Date Eiji
  • Makunouchi Ippo vs Sawamura Ryuuhei
  • Date Eiji vs Ricardo Martinez
  • Takamura Mamoru vs Bryan Hawk
  • Takamura Mamoru vs David Eagle
  • Miyata Ichirou vs Arnie Gregory

Bir Yorumda Bulun