Tüm zamanların en kaliteli animelerinden ‘FMA Brotherhood’u gelin beraber inceleyelim.

Anime ve Manga kategorisinin açılışını böyle bir klasikle yapmak gerekli kesinlikle. Bir animede aradığınız pek çok özellik olabilir, ancak, benim şahsi görüşüm ilk sıraları temeli sağlam bir hikaye ve olay örgüsü, duygusallığın uç noktalarını yaşatabilmesi ve sürpriz faktörü alır. Eğer siz de benim gibi bu öğelere düşkünseniz, bir tutam da felsefe arıyorsanız ‘Fullmetal Alchemist (FMA) Brotherhood’ oldukça keyif alarak izleyeceğiniz bir anime olacak. FMA Brotherhood, aksiyon ve drama öğelerini içeren, ‘shounen’ kategorisinde bir animedir. Daha açılışında ortaya koyduğu ve sıkça tekrarladığı mesaj bellidir: ‘Bir şey almak istiyorsan, aynı değerde bir şey vermek zorundasın.’ Buradan sonra kısaca animenin içeriğine gireceğim için, spoiler almak istemeyenleri dışarı alalım.

Hala burada olduğunuza göre, konuya girelim. FMA Brotherhood, Edward ve Alphonse Elric kardeşlerin kaybettikleri bedenlerini geri kazanma yolunda başından geçenleri, bitmek tükenmek bilmeyen mücadelelerini konu olarak alır. Peki bu çocuklar bedenlerini nasıl kaybetmiştir? Elric kardeşler simyacıdır. Anneleri öldükten sonra, onu geri getirmek için gerekli bilgileri toplamaya başlarlar. İnsan vücudunu oluşturan elementlerden tutun gerekli olan ayine kadar herşeyi öğrenirler. Ancak bu ayinin sonucunda, annelerini geri alamadıkları gibi bedenlerini de kaybederler. Hikayemiz buradan başlar ve yolda bedenlerini geri alma hayallerine ortak olacak pek çok insanı yanlarına katarlar.

Elbette arada pek çok küçük ve oldukça dramatik maceralar olur. Ancak sonunda hikaye tek ve büyük bir olay akışına oturuyor ve nihayete eriyor. ‘Onii-chan..’ gibi Japonca’da ‘abi’ anlamına gelen sıradan bir sözcük gözlerinizi doldurduğunda bu yazıyı hatırlarsınız. Tabi ki Edward’ın çocukluk arkadaşı Winry ile yaşadığı komik durumlara katıla katıla gülerken de hatırlayabilirsiniz. Hiç beklemediğiniz karakterlerin, beklemediğiniz tepkilerini görürken, insan psikolojisinin ne denli derin işlendiğine tanıklık edeceksiniz. Kısaca FMA Brotherhood‘u hala izlemediyseniz, mutlaka izlenecek animeler listenizin başına iliştirin. Pişman olmayacaksınız.


Bir Yorumda Bulun