Yazın gidişi kışın gelişinden belli olur. Peki siz ve aracınız bu kışa hazır mısınız ? Yapmanız gereken bir kaç püf noktaya değinelim dedik ve bu yardımcı kılavuzu hazırladık.

1243622_620x410

Yaz aylarının, güzel havaların geçmesiyle kış aylarının zorlayıcı koşullarıyla karşılaşmaya başladık. Kış aylarında otomobilinizin başınıza dert açmaması için ise bazı bakımlardan ve kontrollerden geçmesi gerekmektedir.

arac-kis-bakimi

Aracınızın motorunun sağlıklı bir şekilde çalışması için soğutma suyunun içine antifriz sıvısı eklenmesi kış aylarında önemli bir kriterdir. Aşırı soğuk havalarda antifrizsiz motor sıvısı donabilir ve motor bloğuna zarar verebilir.

Aracınızın yağ seviyesi de bu zorlu şartlarda dikkat edilmesi gereken bir konudur. Motor yağı, şanzıman yağı, fren ve direksiyon hidroliklerinin yağları kontrol edilmelidir.

yag-degisimi

Cam suyunuz içinde bulunan sıvının da saf su yerine donmaya karşı dayanıklı, katkılı sıvılar olması gerekir.

# Kış aylarında belki de en çok dikkat etmeniz gereken parça lastiklerinizdir. Mutlaka kış koşullarına uygun lastikler tercihiniz olmalı. Hali hazırda eski lastiğinizi kullanacaksanız diş derinliği ölçümü yapmalısınız.

39aaef5e

# Kışın ne olacağı belli olmaz, bir de uzun yolculuklar yapıyorsanız. Bu nedenle mutlaka bir stepne ve lastik zinciri yanınızda bulundurun.

Soğuk hava lastik basınçlarınızı etkileyecektir. Bu nedenle yakıt alışınız esnasında lastik basınçlarınızı kontrol etmelisiniz. Bunu yapmanız hem aracınızın yol tutuşunu, hem konforunu, hem güvenliğinizi sağlarken, üstüne üstlük  yakıt tasarrufu yapmanıza yardımcı olur.

Ani hızlanmalardan ve sert frenlerden kaçınmalısınız, böylece yakıtınızdan tasarruf sağlarken, olası bir kazayı da önlemiş olursunuz.

arabanin-kis-bakimi-kisin-arac-bakimi-araba-kis-bakimi-arac-kis-bakimi-nasil-yapilir-araba-kis-bakimi-nasil-yapilir-kis-bakimi-nedir-kis-bakimi-arac-500x308

# Kış aylarında aracınızın elektrik sarfiyatı da bir hayli artar. Bu nedenle elektrik kaynağınız olan akünüzü kontrol  ettirmelisiniz.

# Belki de en önemlisi ve hatta sloganımız olabilecek maddemiz, alkollü ve uykulu olduğunuz zaman araç kullanmayın !

Tüm bu uyarılarımızı dikkate aldığınızı umarak kazasız belasız sürüşler diliyoruz.

İyi Yolculuklar !

 


Bir Yorumda Bulun