Apple‘ın yeni bir çalışma sahası oluşturmak için yola çıktığı ve Ufo Kampüs dediği proje, bitmesine kısa bir süre kala incelememiz altında…

Apple bu projeyi California‘da hayata geçirdi. 2016 yılında bitmesi planlanan projenin açılışı 2017 yılında yapılacak. Apple Ufo Kampüs 13.000‘den fazla çalışana ev sahipliği yapacak.

apple ufo kampüs

4 katlı ve daire formunda olacak tesis, yüksek cam duvarlarla kaplı olacak. Daire formlu ve cam mimarisi ile çalışanlar baktıkları zaman aynı yeri görecekler. Daire formundaki yapı 300.000 m² araştırma tesisi ve yeraltı otoparkını içinde barındıracak. Daire formu dolayısıyla yapının ortasında kalan kısmın dışarısı ile organik bağı kesilecek. Bu nedenle dairenin iç kısmı ağaçlandırılacak ve bir peyzaj çalışması geçirecek.

apple ufo kampüs

Restoranlar, parklar, yürüyüş yolları, fitness merkezi, oditoryum, bisikletler ve bisiklet yolları gibi farklı motivasyon kaynaklarını da barındıracak olan proje, gerçekten çalışmak isteyeceğiniz bir alan olarak göze çarpıyor.

apple ufo kampüs

Otomobillerin gözden uzak, yeraltında olması ise sırasıra dizili araçların çirkin görüntüsünü ortadan kaldırmakta.

Steve Jobs‘un buranın doğaüstü derecede temiz olmasını ve yaşanabilir olmasını yani tabiri caizse cilalı olmasını istiyordu. Belki de cam tasarımı bu nedenle seçmiş olabilirler.

Apple bu tesisinde %100 alternatif, yenilenebilir enerji kullanma niyetinde. Güneş panelleri ile uyumlu olacak kampüste, 7000 ağaç dikilecek ve doğaylaa uyumlu bir ortam elde edilmiş olacak.

apple ufo kampüsDairesel formu dolayısıyla Ufo Kampüs (Ufo Campus) adını verdikleri tesis 2017 yılı içerisinde açılacak.


Bir Yorumda Bulun