Cihazınızın bataryası hemen mi tükeniyor? O zaman batarya kalibrasyonunu yapmanız gerekmektedir. Bu yazımızda bu işlemin nasıl yapılacağını açıklayacağız.

Çoğu Android cihaz kullanıcısı, belli bir kullanım süresinden sonra cihazın uzun sürede şarj olmasından, bataryaların hemen tükenmesinden veya bataryanın tam bitmeden cihazın kapanmasından şikayetçidir. Bu sorunların birden fazla nedeni bulunabilmektedir. İlk olarak cihazının uzun sürede şarj oluyorsa; cihazınızın şarj adaptörünü, kablosunu ve cihazının şarj soketini kontrol ediniz. Şayet batarya sorunlarınız bu nedenlerden kaynaklanmıyorsa, bunun nedeni cihazın bataryasının fiziksel olarak arızalanması olabilir. Bu durumu, bataryanın şişmesinden veya batarya akmasından anlayabilirsiniz. Şayet böyle bir sorunla karşı karşıya iseniz, direkt olarak cihazınızın bataryasını değiştirmeniz gerekmektedir, çünkü bataryanızın patlaması ve size zarar vermesi olasılığı bir hayli fazladır. Bataryanızın fiziksel olarak arızalı olmadığından eminseniz ve yine de batarya performansından memnun değilseniz, batarya kalibrasyonu yapmanızda fayda var.

Şunu belirtmekte fayda var; batarya kalibrasyonu, cihazınızın bataryasının performansını ilk günki haline getirmez, çünkü bataryaların belli bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Batarya kalibrasyonu, batarya performansını bir nebze daha iyileştirir ve batarya hakkında daha sağlıklı veriler almanıza yardımcı olur. Android işletim sisteminde, batarya performansını ve verilerini takip eden Battery Stats adında özellik vardır, belli bir kullanım sonrasında ise bu özellik sağlıklı veriler veremez. Örnek vermek gerekirse, bataryası %10’da iken şarja taktığınız cihazı 5 dakika şarj ettikten sonra cihazın bataryasının %70’te görünmesi gibi. Batarya kalibrasyonu, dediğimiz gibi bu verilerin daha sağlıklı okunmasına ve bir nebze de olsa batarya sürenizin artmasına yardımcı olmaktadır.

Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Bu kadar bilgiden sonra batarya kalibrasyonunun nasıl yapıldığını adım adım anlatabiliriz.

 1. Cihaz kapanana kadar bataryasını tüketin.
 2. Bataryanın tamamen tükendiğinden emin olmak için kapanan cihazı açın ve tekrardan kapanmasını bekleyin.
 3. Cihaz kapalı haldeyken cihazı şarja takın. Ekranda %100 dolduğunu gösterene kadar cihazını şarj edin. Genellikle Android cihazlarda bataryanın tam dolduğunu gösteren yeşil bir LED yanar. Bu LEDin yanmasını bekleyin.
 4. Cihazı şarj etmekten çıkartın.
 5. Cihazı açın ve cihazı uçak moduna alın.
 6. Cihazı tekrardan şarj etmeye başlayın. Bu durumun nedeni, ilk şarj edilme esnasında cihazınızın muhtemelen %100 şarj olmamasıdır. Bu süreç esnasında cihazınızı kullanmayın.
 7. Bataryanız %100 dolduktan sonra cihazı şarjdan çıkartın ve cihazınızı kapatıp açın.
 8. Kapanıp açıldıktan sonra cihazınızın bataryası halen %100 değişse tekrar şarj etmeye başlayın ve bu adımları %100’ü görene kadar devam ettirin. Bataryanızın ne kadar şarj olduğunu takip etmek için Ayarlar başlığı altından Pil ayarlarına bakabilirsiniz.
 9. Cihazın açılıp kapanma işlemlerini, cihazı şarjdan çekerek gerçekleştiriniz.
 10. Cihazın %100 şarj olduğundan emin olduktan sonra cihazı şarjdan çekip cihazı kapatın açın.
 11. Şimdi cihazını şarjdan alın ve kapanana kadar kullanın.
 12. Cihaz kapandıktan sonra %100 olana kadar tekrar şarj edin.

Bu adımları takip ettikten sonra batarya kalibrasyonunu gerçekleştirmiş olacaksınız.


Bir Yorumda Bulun