Daha güçlü bataryalar, bitmeyen piller artık hayal değil.

Teknoloji ile son zamanlarda, hiç olmadığımız kadar içli dışlıyız. Bunun doğal bir sonucu olarak da eletrik ihtiyacımız hiç olmadığı kadar fazla. Yanımızda elektrik kablosuyla gezemeyeceğimizi düşünen bilim insanları bitmeyen batarya geliştirmeyi başardılar. Geliştirme çalışmaları Bristol Üniversitesi bilim insanları tarafından gerçekleştirildi. Resmen devrim niteliğinde olan bu gelişmeyi gelin beraber inceleyelim.

25 Kasım 2016 tarihinde “Dünyayı Değiştiren Fikirler” etkinliğinde tanıtılan bu projede, kısaca nükleer atıkların insanlar tarafından üretilen elmasların içerisine yerleştirilmesi ile elmas bataryalar oluşturulmakta. Bristol Üniversitesi bilim insanları nükleer batarya dedikleri bu buluşun küçük cihazları çok çok uzun süre çalıştırabileceğini aktardılar. Öyle ki tam tamına 5730 yıl boyunca aralıksız elektrik kaynağı görevi görebilmekte.

bitmeyen batarya dabuluve

Ancak şöyle de bir gerçek var ki, projenin sağladığı elektrik akımı bildiğimiz bataryalardaki akımdan oldukça düşük. İnsan yapımı elmasların, radyoaktif maddelerin yanına konulunca elektrik üretiyor olmasından yola çıkılarak, radyoaktif maddelerin elmas içlerine hapsedilmesiyle aynı zamanda radyoaktif maddeleri de zararsız hale getirebiliyor.

bitmeyen batarya dabuluve

Henüz yolun başında oldukları açık. Ancak önemli bir gelişme olarak görülmekte. Düşük güç isteyen cihazlar için birebir olan bu gelişme, ilerleyen zamanlarda elektrikli cihazlarımızın hepsini kapsayacak bir hal alabilir.

 


Bir Yorumda Bulun